Жовтень, 26 | Нова Каховка 14:23

Вітчизна найдорожчих почуттів

МАРШРУТ 4
МАРШРУТ 4

Екскурсійний маршрут №4 знайомить з віддаленими кварталами старої частини міста, де майже всі будинки прикрашені неповторними рослинно-квітковими орнаментами що є характерними для мистецтва Наддніпрянщини, а також цікаві поєднання геометричних малюнків, складених з «зубчиків», прямокутників, ромбів, коників і півників на манер вишиванок Карпатського краю. Цікаво, що такі орнаменти є сильним оберегом,  допомагають зціленню та очищенню від зла.

Ви зможете роздрукувати цей екскурсійний маршрут для самостійного проходження на місцевості та на власні очі побачити неповторну красу орнаментальних панно старої частини міста Нова Каховка.

Розділ «Маршрути» допоможе пройти екскурсії тим людям, функціональні можливості мобільних телефонів яких не підтримують функції сучасних мобільних пристроїв (не можуть завантажувати мобільні додатки).

За потреби, розділи сайту можуть доповнювати один одного для більш повноцінного використання функціональних можливостей веб-ресурсу. Наприклад, з розділу «Маршрути» можна роздрукувати карту з конкретним екскурсійним маршрутом та текстом екскурсії, а подивитись на фото об’єктів (з детальною інформацією про них), що описуються в екскурсійному маршруті, можна за допомогою розділу «Віртуальна екскурсія», використовуючи ж розділ «Галерея», можна додатково роздивитись окремі унікальні елементи орнаментальних панно.

 

№1 Пам’ятник О.П. Довженку по проспекту Дніпровському

Із будівництвом Каховської ГЕС та міста Нова Каховка тісно пов’язані останні роки життя Олександра Петровича Довженка, відомого українського кінорежисера та письменника. Влітку 1951 року Олександр Петрович Довженко приїхав на нове будівництво. На його очах змінювалася посушлива Таврія, народжувалось море і він став його співцем. Тепло й зворушливо про будівників нового міста і Каховської ГЕС він розповів у своєму кіно-мистецькому творі «Поема про море». Саме письменник наполіг на декоративному оздобленні сірих будинків нового міста, а ще вніс чимало особистих оригінальних пропозицій щодо художньо-декоративного оформлення міста та міського Палацу культури. Натхненний співець нашого міста назавжди залишиться в пам’яті мешканців. 22 вересня  2012 року, в 60 річницю міста Нова Каховка, у міському парку біля Дніпра встановили  пам’ятник митцю.

№2 вулиця Соборна, 5

На будинку між вікнами розміщені розетки з соняшниками. Соняшник вважається символом Сонця, праці, достатку, сили, добробуту, радості і життя. Соняшник радіє Сонцю, а це означає, що він радіє успіхам і досягненням.Верхня частина будинку прикрашена рослинним орнаментом, в який вплетене зображення квітки. Квітка з листям винограду нагадує трикутник, що є часточкою родовідного дерева. Будинки, що розташовуються біля школи №3, зводились у 1953-1954 роках. Більшість з них прикрашено рослинними орнаментами.

№ 3 вулиця Історична, 62

Дивлячись на будинок №62 по вул.Історичній, ми бачимо над вікнами у трикутнику красиві квіти. Трикутник символізує триєдиного Бога, а троянда складена у геометричний орнамент –цеквітка-зорі, що уособлює уявлення народу про Всесвіт, любов, кохання, людську відданість, віру та надію. Дивлячись на орнамент між вікнами, ми розуміємо, що художники намагалися не тільки прикрасити будинки, а і оберегами захистити їх мешканців. Ромби –знак родючості землі, а в поєднанні з ромашками – символом кохання, вони символізують плодовитість та збільшення роду. Символічні метелики – символи ангелів-охоронців, посланих оберігати нас від неприємностей і злого впливу.

№4 вулиця Історична, 64

В 50-ті роки ХХ ст. неможна було не використати символіку комуністичної партії, але художники зуміли поєднати радянські символи з українськими оберегами. На будинку №64 по вул. Історичній ми бачимоСерп і Молот, поєднані з колосками пшениці та квітковими гілками. Пшениця – символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. Бігунець квітів –символ вічності й нескінченності. Між вікнами ми бачимо красивий квітковий орнамент у овальних колах. Коло – символ Сонця, оберіг хати на щастя. Квітка маку та листочки здавна використовувалися в українських оберегах і мали чарівну силу захисту від зла.

№5 вулиця Історична, 37

Цей будинок цікавий орнаментальними зображеннями над вікнами у вигляді численних краплин над казковими квітами, які несуть у собі енергію Води. Орнамент між вікнами будинку – це з’єднані між собою ромби, що є сильним захисним оберегом та здатен приносити удачу. Ромби, прикрашені квітками та гронами винограду, символізують красу та благополуччя сім’ї.

№6 вулиця Історична, 70

Тут знаходиться дитячий садочок «Теремок». По обидва боки від вхідних дверей зображені Дерева життя.Але тут вони ростуть не з горщиків, а з Кола – символа Сонця. У рослинну композицію вплетені ромби – захисні обереги для малих мешканців садочку. З двох сторін від вхідних дверей, у стилізованих квадратах– зображення білочки з горішком, що сидить на гілочці, і лисички, що тягнеться чи то до краплинок Води, чи то до ягід винограду, що, в будь-якому випадку, є також оберегом, що несе захист та благополуччя.Дерево Життя посідає центральне місце серед інших символів. Дерево – це осьова лінія, яка стоїть понад часом, об'єднуючи минуле, сучасне і майбутнє. Традиційно дерево зображують таким, що росте у вазі, чаші, виходить з неї, так його коріння кріпиться та виростає з лона Всесвіту, який та чаша символізує. Дерево Життя завжди зображують квітучим. Квіти відрізняються величиною та пишністю. Кожна з квіток – це етапи людського життя. Стиглі плоди символізують підсумки людських діянь та звершень, а бруньки – майбутнє покоління. Верхівку Світового Дерева зазвичай прикрашає квітка – «Вогонь Життя».

№7 вулиця Історична, 43

Вікна цього будинку прикрашені орнаментом, що є одним із сильних і дієвих українських оберегів. Тут між вікнами зображено вазон, з якого проростає квітуча рослина, тобто Дерево Життя, яке несе в собі охоронну магію. В Дерево Життя вплетені колоски пшениці-годувальниці й грона винограду, що несуть благополуччя мешканцям та захист їхнім родинам.В розетках бачимо також символ Сонця – Соняшник.

№8 вулиця Пушкіна, 5,6,7,8

Орнаменти на цих чотирьох будинках схожі між собою, але, якщо уважно придивитися, різні. Будинок, №7 по вулиці Пушкіна варто подивитися, повернувши з вулиці Історичної на вулицю Героїв України. По-перше, тут знаходиться пам’ятна дошка загиблому на Донбасі захиснику України ВіталіюГалеті. А ще на цьому будинку орнаментальні панно виконані особистоГригором Довженком та відреставровані волонтерами й небайдужими жителями Нової Каховки. Так само, як і на Історичній, 43 тут зображено Дерево Життя . Воно починається із вази, що символізує співвідношення з небом та розвитком. В орнаменті присутні символи Води, Грона винограду. Виноградний орнамент символізує створення сім'ї, її благополуччя і красу. Продовженням орнаменту є колосся пшениці – символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. Верхівку прикрашає крупна казкова квітка, що означає оберіг, зцілення, очищення від зла, охоронну магію.Усі ці зображення – обереги для мешканців будинку.

№9  вулиця Героїв України, 58

Повернувши на вулицю Героїв України, ми знову бачимо будинок з найсильнішим оберегом –Деревом Життя. Художники намагалися захистити людей від зла (війни), розрухи. Адже минуло лише 10 років після звільнення країни від німецьких агресорів, і всі мріяли про спокій, мир, створення сім’ї, щасливе майбутнє життя.Над вхідними дверима ми бачимо вазу із квітами та гроно винограду, що символізує родовідне дерево із здоровими і численними членами роду. Виноградний орнамент символізує створення сім’ї, тому він часто зустрічається на житлових будинках.

№10 вулиця Героїв України, 48

Орнамент на будинку дуже відрізняється від навколишніх. Це геометричний орнамент. Ми бачимо давній та енергетично дуже сильний символ слов’ян та їх предків – сваргу.Цей символ ще відомий під назвою «свастика»– це той самий хрест, але у русі. Сварог – Бог Всесвіту. В українській народній традиції цей символ називають словом «свастя», що означає «Святість з тобою» або «Святий з тобою». Це захисна формула, адже людина, яка перебуває в єдності зі Святим Творцем, є невразливою. Відповідно, й саме зображення свастя є оберегом.Вона є символом домашнього вогнища, родинного щастя, багатства, радощів. Сварга може бути ліво- та правосторонньою. Лише остання означає рух за сонцем. Сварга, повернута проти годинникової стрілки, вважалася символом оберегового духовного полум'я, а за годинниковою стрілкою – символом родинного вогнища.

№11 вулиця Героїв України, 46

Будинок прикрашений рослинним орнаментом. Квітка соняшника розміщена всередині орнаменту. Соняшник– символ Сонця, праці, сили та добробуту. А ще квітка соняшника уособлює Батьківщину, рідну домівку, бо як квітка повертає голову до сонця, так і людина лине думками до рідного дому. Жоден елемент в орнаменті не накладається на інший, листочок не затуляє квітку. Така впорядкованість іде від особливості народної творчості,де ні вчому не допускається зайвого нагромадження. Над вхідними дверима–перевернута символічна Квітка-Вогонь, що означає оберіг, зцілення, очищення від зла, охоронну магію.

№12 вулиця Героїв України, 44

Дивлячись на орнамент цього будинку, ми знову бачимо Дерево Життя, або Світове дерево. Художники намагалися захистити народними оберегами молоде місто на Дніпрі. Ці Дерева відрізняються між собою. На одному–більше квітів, на інших присутні грона та листя винограду, або кукурудза та колосся пшениці. Всі вони проростають з вази, що вважається початком розвитку і символізує молодий запал, активний розвиток.

№13 Храм Андрія Первозваного

Кафедральний собор святого апостола Андрія Первозваного– один з найбільших храмів на Півдні України. Храм трипристольний, п'ятикупольний, з шостим куполом-дзвіницею, розрахований на 1500 осіб. В основу композиції в плані покладено косий Андріївський хрест. Основний храм має 3 рівня: на першому знаходиться обрядовий зал, вівтарі, ризниця, службові приміщення; на другому – клирос, недільна школа, службові приміщення; на третьому рівні розміщені хор і капели.

 
Поділитися в соцмережах
61