Вересень, 26 | Нова Каховка 11:01

Вітчизна найдорожчих почуттів

МАРШРУТ 1
МАРШРУТ 1

Екскурсійний маршрут №1 знайомить з яскравими архітектурними родзинками Нової Каховки та неповторними творами монументального мистецтва, виконаними Григором Довженком за авторськими ескізами та власноруч розробленою технікою різьблення по сирому тиньку. Екскурсія дає змогу побачити становлення та розвиток молодого перспективного міста.

Ви зможете роздрукувати цей екскурсійний маршрут для самостійного проходження на місцевості та на власні очі побачити неповторну красу орнаментальних панно старої частини міста Нова Каховка.

Розділ «Маршрути» допоможе пройти екскурсії тим людям, функціональні можливості мобільних телефонів яких не підтримують функції сучасних мобільних пристроїв (не можуть завантажувати мобільні додатки).

За потреби, розділи сайту можуть доповнювати один одного для більш повноцінного використання функціональних можливостей веб-ресурсу. Наприклад, з розділу «Маршрути» можна роздрукувати карту з конкретним екскурсійним маршрутом та текстом екскурсії, а подивитись на фото об’єктів (з детальною інформацією про них), що описуються в екскурсійному маршруті, можна за допомогою розділу «Віртуальна екскурсія», використовуючи ж розділ «Галерея», можна додатково роздивитись окремі унікальні елементи орнаментальних панно.

 

№ 1. Затишна (Піонерська),  (Літній театр)

Будівля Літнього театру виконана в стилі ретроспективізму з використанням архітектурних форм та композиційних прийомів, характерних для повоєнного періоду відбудови.Біля головного входу до театру збудовано фонтан з великим водним дзеркалом. Вхідна частина театру підковообразного плану поєднана з виходами на тераси, які одночасно слугують сходами в прибережну частину парку та захистом від дощу і сонця.Місця для глядачів розташовані з урахуванням рельєфу місцевості. Підлога виконана по спеціальній кривій, що забезпечує добру видимість кіноекрану та естради з усіх куточків залу.Стіни будівлі естради виконані з природного каменю світло-жовтого вапняку - черепашнику з Одещини, що підігнані без швів розчину. Цоколь – рожевий вірменський туф у поєднанні з українськими народними мотивами. Покрівля дерев'яних конструкцій сцени – червона черепиця.Різьблений орнамент порталу сцени, люнети бокових кіосків виконані художником Григором Овксентійовичем Довженком у техніці різьблення по сирому тиньку з використанням народних мотивів, де поєднані виноградна лоза, лавровий лист, колосся, ягоди та дари природи.Сцена оформлена у вигляді Дерева Життя. Дерево Життя посідає центральне місце серед інших символів. Дерево – це осьова лінія, яка стоїть понад часом, об'єднуючи минуле, сучасне і майбутнє. Традиційно дерево зображують таким, що росте у вазі, чаші, виходить з неї, так його коріння кріпиться та виростає з лона Всесвіту, який та чаша символізує. Дерево Життя завжди зображують квітучим. Квіти відрізняються величиною та пишністю. Кожна з квіток – це етапи людського життя. Стиглі плоди символізують підсумки людських діянь та звершень, а бруньки – майбутнє покоління. Верхівку Світового Дерева зазвичай прикрашає квітка – «Вогонь Життя».Стеля сцени та софіти дерев'яних карнизів оздоблені розписом, фриз головного фасаду – тематичними барельєфами з мозаїкою за ескізами Олександра Васильовича Мизіна. Для того, щоб задній фасад естради, який виходить на річку, не був приземистим, він завершений фронтоном, в центрі якого розміщено різний орнамент.

№ 2. Історична, 9 (Леніна) НВК №2

Вулиця Історична (Леніна) була віддана дітям – під школи і дитячі садочки. Тому наступною зупинкою буде навчально виховний комплекс №2.Школа розпочала свою роботу 17 жовтня 1952 року. У 1997 році засновано навчально-виховний комплекс «Дошкільний заклад - загальноосвітня школа І - III ступенів № 2» Новокаховської міської ради Херсонської області. У 2002 році навчально-виховному комплексу присвоєно ім'я Анатолія Бахути, поета рідного краю.Дивлячись на орнамент школи, розумієш, діти – це наше сонце, яке ми оберігаємо, тому на будинку ми бачимо квітку соняшника. Соняшник вважається символом Сонця, праці, достатку, сили і добробуту, радості, життя. Соняшник радіє Сонцю, як діти, а це означає, що він радіє успіхам і досягненням. Соняшник – шановнав народі квітка, по народному повір’ю він має захисні властивості. Ми – батьки, теж оберігаємо та захищаємо своєї дітей. Соняшник – символ любові до Батьківщини. Як соняшник повертає за Сонцем свою голову, так і людина думкою, словом і ділом звернена до своєї Вітчизни.

№ 3 Історична, 18 (Леніна) (УПСЗН)

Цей будинок зведений у 1952 році під дитячі ясла №1.Будівлю оздоблено кам'яними вишиванками у вигляді виноградного орнаменту, що символізує радість і красу створення сім'ї та її благополуччя. Гроно винограду нагадує родовідне дерево із здоровими і численними членами роду. Поряд з виноградом – груші та яблука, що символізують молодість та безсмертя. Над вхідними дверима квітка чорнобривців – символізує материнську любов та турботу.У 2002 році будівлюреконструйованопід потреби управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН).

№ 4 Історична, 13 (Леніна) (Відділ статистики)

Будинок, який розташований по вулиці Історичній 13, зведений у 1951 році. В ньому жили родини з дітьми, а поряд знаходились дитячі ясла. На фасаді будинку зображено ластівку як оберіг малечі, немовлят, а також виноград – оберіг родини. Основним символом орнаментів на будинку є материнський символ. Він виглядає як восьмикутна квітка, навколо якої символічно зображена квіткова гірлянда. Гірлянда прославляє Матір, її основну роль у продовженні та збереженні сім'ї та роду. Вхідні двері у під'їзди обрамлені виноградною лозою та чорнобривцями – символом материнської любові.

№ 5 Героїв України, 16 (К. Маркса) (Будинок дитячої творчості)

За цією адресою з 1952 року до 1956 року розміщувалося управління «Дніпробуду».Саме тому на будинку і символіка будівництва гідровузла – гребля, шлюз, ворота. Після закінчення будівництва гідроелектростанції будинок передалидітям. З 1956 року в ньому розміщується: в правій частині приміщення - Будинок піонерів, а в лівій - дитяча бібліотека. У грудні 1985 року дитяча бібліотека змінює свою адресу, а всі приміщення займає Будинок дитячої творчості.

№ 6 Героїв України, 18 (К. Маркса)

На будинку за адресою Героїв України, 18 зображено вазу з фруктами, що символізує мир, здоров'я та гармонію у будинку.Нижче ми бачимо ромби, що символізують оберіг і приносять удачу в поєднанні з квіткою лілією та гронами винограду. Виноградний орнамент символізує створення сім'ї, її благополуччя і красу. Гроно винограду нагадує родовідне дерево із здоровими і численними членами роду.Над дверима - переплетіння рослинного орнаменту в поєднані з циркулем та трикутником з одного боку та постаментом з іншого. 

№ 7 Історична, 15 (Леніна)

На цьому будинку поєднані ваза з фруктами, квітковий орнамент з лавровими гілками, що символізує успіх, славу, процвітання та досягнення поставлений цілей, а також символи серпа і молота, що символізують соціальну базу робітничого класу.

№8 Історична, 22-А(Леніна) (Музей історії міста)

У червні 1990 року, після 5-річної копіткої пошукової, організаторської роботи, гостинно відчинилися двері Музею історії міста. В п’яти залах музею дбайливо оформлені  майже 5 тисяч експонатів і матеріалів, які представлені в експозиціях: археологічній, природоохоронній, періоду Другої світової війни, будівництва гідровузла і міста, розвиток промисловості та сільського господарства нашої місцевості. Дивлячись на оформлення  будинку, розумієш, що орнамент, вибраний художником - квітка соняшника в поєднання з рослинними елементами -  невипадковий. Адже він вважається символом праці і достатку, сили і добробуту, радості за свої успіхи і досягнення.

№ 9 Історична, 26-А (Леніна)  (Картинна галерея)

Будівлю зведено 1953 року, в ній розміщувалися цехи Будинку побуту.У 1967 році Будинок побуту  реконструювали під картинну галерею. В ній зберігаються твори мистецтв, як відомих художників так і початківців. У 2003 році картинній галереї було присвоєно ім'я народного художника України, почесного громадянина міста Нова Каховка Альбіна Станіславовича Гавдзинського. Сьогодні картинна галерея зберігає майже 300 його робіт, які відомий художник подарував Новій Каховці. В них – історія будівництва гідровузла і міста, процес перетворень, передовики і новатори будівництва.

№ 10 пр. Дніпровський, 30 (Палац культури)

Палац культури – гордість і слава Нової Каховки.Палац культури було збудовано за 15 місяців. Перший камінь у фундамент новобудови - 10 грудня 1951 року, а вже 12 квітня 1953 року будівлю було здано в експлуатацію.Згодом Палац культури отримав статус пам’ятки архітектури. Його зображували на листівках, календарях, поштових марках, у туристичних буклетах.Художник Григорій Овксентійович Довженко власноруч створював композиції в люнетах, в техніці різьблення по сирому тиньку в прекрасних народних українських традиціях. Рослинні візерунки покликані показати красу навколишнього світу. Тому вони повністю відображають природні форми:дуб та калина – символи мужності і цілеспрямованості, виноград – означає радість, тепло, щастя сімейного життя, мак – найсильніший оберіг, здатний захистити від зла. Крім того, ця квітка – вічна пам'ять роду. Хміль означає любов і молодість. Квітка троянди (ружі) означає безперервний сонячний рух з вічним оновленням. Ніжна та крихка квітка лілії вважається символом дівочої чистоти, чарівності та краси. Дуже зворушливо виглядає сам орнамент з ліліями. Лілія зображується в потрійному вигляді - квітка, листочки і бутон. Вона символізує народження всього живого, розвиток та безперервність.Двері та вікна прикрашають орнаменти, що символізують поєднання робітничого класу, інтелігенції, діячів науки та мистецтва. Це добре видно у стилізованому зображенні якоря, лінії електропередач, знарядді виробництва гідрологів та геодезистів, розгорнутої книги, мольберту з фарбами, родинного достатку у вигляді вази з яблуками, грушами і виноградом. Все це прикрашають барвінок, троянди, лілії, хміль, дубове та лаврове листя, виноград. Бокові площини підкреслені скульптурами.На фронтоніпід скульптурною групою розміщеностилізований український вінок, що символізує захист від біди та поганих думок. В цей вінок вплетені колоски пшениці – символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства; волошки – символ ніжної і тонкої душевної краси, скромності і привітності, а посередині – стилізоване зображення водозливної греблі.«Коли я дивився на це місто, - писав у своєму щоденнику Олександр Довженко, - то мою душу, душу людини, схильної до патетичного сприймання дійсності, сповнювало почуття радості і гордості за людей, які створили цю красу нового життя».    

 
Поділитися в соцмережах
94