Листопад, 30 | Нова Каховка 16:09

Вітчизна найдорожчих почуттів

МАРШРУТ 2
МАРШРУТ 2

Екскурсійний маршрут №2 знайомить з унікальними та найяскравішими вулицями Нової Каховки, дає змогу у повній мірі осягнути незрівняну й аутентичну красу зовнішнього оздоблення будинків старої частини міста, що втілює ліричність як національну традицію українського мистецтва.

Ви зможете роздрукувати цей екскурсійний маршрут для самостійного проходження на місцевості та на власні очі побачити неповторну красу орнаментальних панно старої частини міста Нова Каховка.

Розділ «Маршрути» допоможе пройти екскурсії тим людям, функціональні можливості мобільних телефонів яких не підтримують функції сучасних мобільних пристроїв (не можуть завантажувати мобільні додатки).

За потреби, розділи сайту можуть доповнювати один одного для більш повноцінного використання функціональних можливостей веб-ресурсу. Наприклад, з розділу «Маршрути» можна роздрукувати карту з конкретним екскурсійним маршрутом та текстом екскурсії, а подивитись на фото об’єктів (з детальною інформацією про них), що описуються в екскурсійному маршруті, можна за допомогою розділу «Віртуальна екскурсія», використовуючи ж розділ «Галерея», можна додатково роздивитись окремі унікальні елементи орнаментальних панно.

 

№1. Героїв України, 8 (будівля військкомату) 

Орнамент поміж вікнами складають рослинні мотиви. Тут вплетене зображення квітки, поєднане із символом Води у краплях, оповитих навкруг, та символом Сонця, зображеним у формі квітки та розеток. У правому зображенні, що внизу під вікном, бачимо цілісну квітку, ліворуч – бутон квітки розташовано зверху у ромбі, що є сильним захисним оберегом, а знизу – в обрамленні серця, що нагадує трикутник, який є символом триєдиного Бога. Тут присутнє листя винограду з ягодами, що є часточкою родовідного дерева. По центру у квадраті, що символізує собою чотири сторони світу, чотири пори року та чотири пори віку, бачимо повернуті один до одного зображення, які нагадують чи то дві водяні хвилі, чи Лілею, що уособлює жіночу енергію, та є символом Води. Знаком води в цьому орнаменті є зображення крапель роси зверху. Зображення зверху над вікном поєднує в собі квітку у центрі, оповиту крапельками води, та дві розгалужені хвилясті лінії, що символізують зміни.

№2. Героїв України, 10

В орнаменті під вікном бачимо соняхи, що розміщені по обидва боки у розетках. Сонях–це символ  України, квітка Бога-Сонця. Квітка, що розташована по центру, зображена у зірці, яка символізує сталий порядок і гармонію, що панують у Всесвіті та в житті кожної людини. Над вікном по центру також розташовано сонях, а по обох боках – символи життєдайної Води.

№3. Затишна, 7

«Вишиванка» несе у собі рослинні мотиви, які розташовані у колі, що є символом Сонця(над вікном) та обрамлені ромбами, які є сильним захисним оберегом (під вікном). У верхньому зображенні, в центрі кола, є трикутник із квіткою. Як вже згадувалось, трикутникє символом триєдиного Бога. Тобто, можемо трактувати це як поєднання Бога-Сонця і триєдиного Бога. З обох боків ми бачимо символи Води як джерела Життя.

№4. Історична, 9 (НВК № 2)

«Вишиванки» на стінах школи нагадують орнаментальні вставки театру ім.Алішера Навої, що у Ташкенті, де певний час жив Григір Довженко. Коло Бога-Сонця у квадраті, що символізує чотири сторони світу, чотири пори року та чотири пори віку. Так само схожі і декоративні зображення– капітелі, що вінчають колони центрального входу. 

№5. Затишна, 8

Це будинок, в якому зараз знаходиться Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. Фасад будинку прикрашають оригінальні зображення. Між вікнами будинку бачимо «вишиті»  на камені рослинні мотиви, з квітами та краплями Води. В розетці кожної з квіток – ліворуч та праворуч– бачимосимвол Сонця. Зображення посередині різняться між собою: верхнє вінчає квітка, а нижнє – ягідки калини чи винограду. Поєднані між собою усі три композиції стилізованими ромбами – символами оберегу домівки.  Дисонансом до життєстверджуючої композиції нижнього ряду видається верхнє зображення –по центру, в колі, що символізує Сонце, бачимо зображення радянської символіки: серпа, молота та зірки.  Ці символи епохи є в небагатьох композиціях Г.Довженка та його команди. Вони –своєрідна«плата» за можливість творити, хочасвого часу він отримав порцію критики за «вицяцьковування». Уважний споглядач побачить поряд з радянською символікою символ Води, щозгортається квітками у голову Вужа ліворуч та праворуч від кола-Сонця. А ще вище, де є люкарня (слухове вікно), бачимо зображення родючості, що є неперервною лінією ліворуч та праворуч зверху віконечка, та два знаки, які нагадують собою трипільський символ змін. Далі, між сусідніми вікнами, можемо спостерігати так само рослинні орнаменти, але вже з іншим поєднанням квіток. А на верхньому замість радянської символікибачимо розгорнуту книгу, яку «несуть» на собі символи Води, які згортаються Вужем у квітки на кінцях композиції. Зі зворотної сторони будинку, де, власне, і знаходиться управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, над одним із під’їздів бачимо у поєднанні рослинних мотивів символи Сонця у квітках, Води – у згорнутих вужах, що вінчають верх композиції та колоски між Водою та Сонцем. Управління прикрашає орнамент з рослинними мотивами, де є символ Сонця у квітці.

№6. Героїв України, 16

Це будівля, де нині знаходиться Будинок дитячої творчості. На початку історії міста, з 1952 по 1956 рік, тут були кабінети П.С.Непорожнього та С.М. Андріанова – керівників управління «Дніпробуд». З 1956 року по грудень 1985 року тут розташовувалась міська бібліотека для дітей. Зображення, які прикрашають цей будинок, несуть у собі рослинні мотиви з елементами Сонця, що символізують квітки та розетки; грон винограду, що символізують родовідне дерево із здоровими та численними членами роду та, звичайно, символи Води – у крапельках та стилізованих хвилях. Сонце і Вода – двіосновні стихії, які створили і підтримують життя на Землі. Тому їх сприймають як батьківську і материнську енергії – сонячнуі водну.Зі зворотної сторони будівлі над одним із під’їздів бачимо ромб, який  виступає сильним оберегом, і розташовується по центру входу, а також символи Сонця у розетках із радянськими зірочками, які поєднують собою центральне зображення зверху над ромбом –зображення греблі, яку «огортають» два рядки колосків пшениці. Над сусіднім під’їздом також домінують символи Сонця та Води, захисник роду –та інше зображення греблі, яке вінчають два рядки колосків.

№7. Героїв України, 18

«Вишиванки» на цьому будинку віднедавна відреставровані ентузіастами та мають привабливий вигляд. Давайте подивимося на них ближче. В одному із під’їздів в часи будівництва ГЕС знаходилося конструкторське бюро. Тому так позначений цей під’їзд:двері по периметру прикрашені безперервним орнаментом із квіток тагрон винограду – символу родоводу, а над дверима – стилізовані оберегидому – ромби, в яких знаходяться символи Сонця, що увінчуютьсякрапельками Води – цепоєднання материнської та батьківської енергій.Вінчає зображення перевернутий трикутник – символ триєдиного Бога,в якому розташовується циркуль. Знаходяться вони у прекраснійквітковій композиції.Над сусіднім під’їздом циркуль з трикутником замінює інше зображення,але так само присутні тут символи Сонця, Води та стилізовані ромби, якзахисні обереги для дому.

№8. Історична, 13 

Будинок зведений у 1951 році. Над входом до будівлі знаходиться зображення молотка та гайкового ключа у квітковій композиції. Над самими ж дверима знову бачимо у ромбах зображення розеток, що символізують Сонце та крапельки Води – як захисні обереги для дому. Заслуговує на особливу увагу фасад будинку. Між вікнами ми бачимо композицію, в якій сплелися як квіткові мотиви, так і вплетене гроно винограду – як символ родовідного дерева. Власне, під цим гроном у центральному квадраті композиції бачимо ластівку, що летить. Квадрат – то символ чотирьох сторін світу, чотирьох пір року та чотирьох пір людського віку. В цьому квадраті летить ластівка. Ластівка – це птаха-символ, оберіг дітей. На цьому будинку з часів Григора Довженко було дві ластівки між двома рядами вікон. Поспішайте побачити, бо скоро залишиться лише одна.Іншу «забудовники» вже скоро закриють сучасним  несмаком чергового офісу.

№9. Історична, 15

Це унікальний будинок. Тут, між двома рядами вікон можна побачити як переплітаються у рослинних мотивах символи Сонця та Води, як вплетені між ними стилізовані ромби. Усі ці символи – обереги для мешканців дому, символи родоводу для кожної сім’ї.  А у верхній частині, над самими вікнами – знову радянський символ – зображення серпа і молота. Але художник «оживив» свою роботу, додавши по обидві сторони два поліські глечики, з якими пастухи ходять у гори.

№10. Історична, 18

Будинок, який знаходиться навпроти Історичної,15, побудований у 1952 році.Тут раніше, від початку історії міста, розташовувався дитячий ясла-садок №1, а тепер – Управління праці та соціального захисту населення міської ради. Центральний вхід. Над дверима увінчує елемент архітектурного декору –акант– південна трав’яниста рослина, стилізована форма листа якої застосовувалась в античному декорі.Ліворуч і праворуч від аканту знаходяться горизонтальні смужки з орнаментом, що символізують собою опори, які тримають на собі весь світ.  Над ними – вертикальні колони, які прикрашає квітковий орнамент, що включає в себе грона винограду – символу родовідного дерева та фруктів, які несуть в собі енергетичну силу і є оберегом для даної будівлі.Над вікном – композиція, яка включає у себе символ Сонця у розетці, грона винограду, а ще бачимо дубові листочки, які несуть в собі силу і мужність для захисту роду, що мають у собі виноградні грона.Арку над вхідними дверима прикрашає квіткова композиція, так само декоративні елементи прикрашають дві бокові будівлі, де колись знаходилися дитячі спальні.Верхні частини колон, що прикрашають вікна колишніх спалень, оздоблені рослинними мотивами, серед яких переважає зображення дуба та винограду - яксимволів сили, краси, родоводу. Ще вгадується квітка маку, як оберіг від зла; квітка, що несе в собі пам'ять роду.

№11. Історична, 19

На цьому будинку знаходиться меморіальна дошка із написом:«У цьому будинку жив і працював у 1952-1953 р.р. видатний кінорежисер і письменник Олександр Петрович Довженко».Влітку 1951 року Олександр Петрович Довженко приїхав на нове будівництво, і більше ніж на три роки будівництво Каховської ГЕС та міста стало для нього осередком творчого життя, роздумів, хвилювань, проектів, його незмірного захоплення. На очах видатногоукраїнського кінорежисера й письменника змінювалася посушлива Таврія, народжувалось море, і він став його співцем. ОлександрПетрович занотовував все, що відбувалося на будівництві в своїх «Каховських щоденниках».Тепло й зворушливо про будівників нового міста і Каховської ГЕС він розповів у своєму кіномистецькому творі «Поема про море».Саме Довженко О.П. наполіг на декоративному оздобленні будинків нового міста, а ще вніс чимало особистих оригінальних пропозицій щодохудожньо-декоративного оформлення міста та міського Палацу культури. Зустрічі із натхненним співцем нашого міста режисером і письменником О.П.Довженком назавжди залишаться в пам’яті мешканців.

№12. Горького, 8

Дім, який потребує уваги, щоб трохи звернути із маршруту по Історичній та подивитися на будинок, в якому колись розміщувався готель. На особливу увагу заслуговують зображення, що знаходяться між вікнами. Композицій дві. Включають вони в собі квіткові мотиви, але уважний глядач в центральній композиції побачить дві бджілки, які п’ють нектар із квіток, а над ними з обох сторін розташовані дві пташки і вони - різні. Птахи – то символи людських душ, що символізують ангелів-охоронців, посланих оберігати нас від неприємностей та злого впливу. Над другим вікном птахи розташовані по центру композиції, на місті бджіл, головками один до одного, а бджілки розмістилися у правій композиції у верхній її половині. Над обома рядами вікон переважає рослинний орнамент, який включає в собі символи Сонця, Води та квітів. Зображення різняться між собою, хоч символіка водна і сонячна, як батьківська та материнська, що підтримує життя на землі, присутня в обох.

№13. Історична, 21

Будинок прикрашають химерні зображення з рослинними мотивами, які включають у собі колоски, як символи добробуту та символіку Води. Є тут і символ Сонця. Батьківська та материнська енергетика, яка втілена в орнаменті, перекриває собою зображення комуністичної символіки, яке розташоване над вікном та зображує радянський серп і молот, що вінчає п’ятикутна зірка. По обидві сторони від серпа та молота бачимо рядки пшеничних колосків, кінці композиції увінчує Сонце в кам’яних розетках. І все це єднають хвилі Води.

14. Історична, 23

Між вікнами цього будинку панують квіткові композиції, які доповнюють крапельки води та стилізовані ромби – обереги дому. 

15. Історична, 32

Тут знаходиться будівля дитячого садочку №7. Садок функціонує до сьогодні. Декоративні елементи на цій будівлі дуже відрізняються від будівлі садочку №6, що був колись на Історичній,18. Тут – багато оберегів. Найперше – геометричні фігури. Бачимо квадрат,що символізує собою чотири сторони світу; чотири пори року та  чотири пори віку, в ньому розташоване саме слово – «ДЕТСАД». По обидві сторони від вхідних дверей знаходиться втілене у композицію Дерево життя, яке скромно прикоренилося у земному горнятку та є одним із сильних і дієвих українських оберегів. Це оберіг, який має охоронну магію.Неможливо залишити поза увагою зображення, які містяться у декоративних квадратах з обох сторін вхідних дверей.Ліворуч – в орнаменті із листя «заховалася» білочка з горішком, а праворуч – ворнаменті із винограду «сидить» лисичка.Зверху, з обох сторін від вікна над центральним входом, бачимо переплетені ромби та коло. Коло – то символ Сонця, ромби ж – то найсильніший із оберегів, який приносив удачу і був найпоширенішим у слов’янських народів.

№ 16. Історична, 27/1

Будівля загальноосвітньої школи № 1. Школа № 1 у Новій Каховці сама по собі є витвором мистецтва, пам’ятником митцю - Григору Довженко. Можна тільки уявити, який вигляд вона матиме після (сподіваємось, прийде час) реставрації. Хоча школа носить ім’я Олександра Довженка, її можна, цілком справедливо, називати іменем обох Довженків.
Центральний фасад будівлі прикрашають величні колони, які з’єднані в одну лінію карнизом. Кожну із колон увінчує капітель, яка є визначним елементом стилю. У Григора Довженка він свій. У кожному із квадратів, що завершують цілісний образ колонади, зображено квітку, яка не повторюється жодного разу. Квадрат – символ чотирьох сторін світу, чотирьох пір року та чотирьох пір віку. Центр кожної квітки єднає коло- символ Сонця. Орнамент на кожній із колон – це Дерево життя, прикрашене рослинним та квітковим орнаментом, серед якого є зображення розкритої книжки та мольберта з фарбами; ознаки шкільного життя дітей часів СРСР – піонерський значок та комсомольський; тут же можна знайти і мікроскоп. Особливої уваги заслуговують архітектурні зображення Олександра Довженка, Тараса Шевченка та Олександра Пушкіна, які прикрашають центральний вхід до школи. Зверху, над карнизом читаємо напис «Вчитись, вчитись і вчитись», який вінчає розкрита книга, оповита колосками.Згори, на фронтоні,по центру – образ п’ятикутної зірки. Тримають книгу хлопчик і дівчинка – піонер і піонерка, які стоять на хвилях, що згортаються у квіти.Та уся ця краса – тільки початок здивування, яке відчуваєш, обходячи школу. Кожен кут будівлі увінчаний колоною, на якій квітує Дерево життя - оберіг, який несе собою охоронну магію і, в буквальному сенсі, оповиває будівлю школи. Тут можна віднайти серед листя та квітів барана та паву, що несе в собі сонячну енергію розвитку. Є тут парусник, літак, трактор та бульдозер. Є рак та риба, є слоник та лебідь, один парашутист і два парашути, є чайка, що рибу тримає у дзьобі. Усі ці живі та механічні символи часу не губляться серед листя та квітів, серед яких бачимо грона калини, що є символом здорового і безсмертного роду; грона винограду, що символізує красу та благополуччя сім’ї. Численні грона винограду, які бачимо на колонах школи №1 нагадують родовідне дерево із здоровими і численними членами роду.Бачимо в орнаментах колон і казкові квіти – Берегині, які є символом, що означає оберіг, зцілення, очищення від зла та несе в собі охоронну магію. Берегиня – дорогий нам символ, поширений по всій Україні, бо вона і Мати-природа, і Жінка-Мати, яка і дарує світові Дерево життя. 

 
Поділитися в соцмережах
45